Kynuté těsto
a) Suroviny – polohrubá mouka nebo směs hrubé a hladké mouky, čerstvé droždí, tekutina – mléko, tuk (dle druhu výrobku), vejce (celá nebo jen žloutky), cukr, sůl, chuťové přísady (citronová a pomerančová kůra, vanilkový, skořicový cukr, mandle, vlašské ořechy, lískové oříšky, rozinky, kandované ovoce, atd…)
b) Výroba – těsto připravujeme zásadně v teplém prostředí z přiměřeně nahřátých surovin.
Příprava kvásku:
Rozdrobené, neoschlé droždí rozmícháme s přidáním cukru, přidáme trochu teplého mléka, mírně nahřáté prosáté mouky, vypracujeme na řidší těstíčko, zaprášíme moukou, překryjeme čistou utěrkou a necháme v teple vykynout. Správně vykynutý kvásek je objemným se značně rozpukaným moučným povrchem.
Do kvásku nepřidáváme sůl!
Výroba samotného těsta:
V míse promícháme ostatní nahřáté suroviny (mouku, mléko, rozšlehaná vejce, rozpuštěný tuk, chuťové přísady a sůl) s vykynutým kváskem a vypracujeme na hladké těsto. Poprášíme moukou, přikryjeme utěrkou a necháme v teple (27°- 30°C ) vykynout. V průběhu kynutí těsto 1x – 2x mícháním srazíme, čímž se docílí příznivějšího průběhu kynutí a kyprosti těsta.
Dělení těsta podle tuhosti:
lité kynuté těsto - lívance, některé druhy bábovek a výrobků pečených ve formách.
polotuhé kynuté těsto – chodské koláče, tlačené koláče, svatební koláčky, buchty, vdolky, koblihy, pletánky
tuhé kynuté těsto – vánočky, mazance, tyčinky, některé druhy závinů
Výrobky z vykynutého těsta tepelně připravujeme vařením (ovocné knedlíky), pečením (buchty, koláče, mazance) nebo smažením (vdolky, koblihy).
Náplně do výrobků z kynutého těsta:
Náplně připravujeme nejčastěji z tvarohu, máku, povidel, apod. Doplňujeme je různými přísadami, jako jsou cukr, perník, rozinky, mléko, citronová kůra, koření, rum, apod. Náplně jsou doplňkem např., koláčů, závinů, ovocných knedlíků, apod.
1.Tvarohová náplň – rozmícháme měkký tvaroh, přidáme vejce (nebo jen žloutek), spařené (macerované) rozinky, moučkový cukr a ochutíme citronovou kůrou a muškátovým oříškem.
2. Maková náplň – jemně semletý mák a nastrouhaný perník přichutíme cukrem, citronovou kůrou a zalijeme mlékem. Směs zvolna povaříme. Mák nabobtná a zhoustne. Cukr lze nahradit medem, perník nastrouhanou hořkou čokoládou.
3. Povidlová náplň – do rozmíchaných švestkových povidel přidáme cukr, ochutíme rumem, popřípadě mletým badyánem. Pokud jsou povidla příliš hustá, rozředíme je horkou vodou.
Mimo uvedené náplně je rovněž vhodné hlavně ovoce (jablka, švestky, třešně, rybíz, jahody, borůvky, meruňka apod.), ale i džem. Doplňujeme rozinkami, mandlemi, ořechy, apod.
Diskusní téma: KYNUTÉ TĚSTO
Nebyly nalezeny žádné příspěvky.