FRANCOUZSKÁ KUCHYNĚ
Minulost francouzské kuchyně můžeme odvodit z římské a italské
kuchyně. Vysoké úrovně nabyla tato kuchyně v době vlády Ludvíka XV. V této době se nejvíce odlišovala od jiných národních kuchyní.
Typickým rysem je příprava pokrmů s velkým množstvím zeleniny. Zelenina je samozřejmou součástí každého stolování během dne, v poledne i večer. Připravují se z ní výtečné saláty nebo se vaří či dusí ve vlastní šťávě a podává přelitá máslem nebo s některými omáčkami. Také omáčky patří k typickým znakům francouzské kuchyně.
PŘEDKRMY (HORS – D´ OEUVRE VARIES) jsou drobné, často pikantní předkrmy z ryb a dalších mořských živočichů, různých zelenin, masa, žab a hlemýžďů.
POLÉVKY jsou připravovány z kvalitních surovin. Různé vývary a bujóny jsou často zesilovány klérem. Bílé polévky jsou připravovány ze zeleniny (zvláště hrášku a chřestu), ale i z masa, drůbeže a ryb.
HLAVNÍ POKRMY:
- Maso – kvalitní druhy masa a vnitřností se často upravují na roštu či rožni, zapékáním. Ostatní druhy se upravují jako ragú, pečením, na omáčky, šťávy.
- Ryby - nejžádanější je mořský jazyk pečený nebo dušený na víně, gratinovaný candát, pstruh, meridony z krabů a ryb, velmi často jsou podávány ústřice a krevety, hlemýždi.
- Drůbež - dušena jarní husa, jemné ragú z kuřat, drůbež na houbách, na česneku, se zeleninou, na rožni apod.
K oblíbeným pochoutkám patří dále:
- šunka,
- paštiky (z husích jater, králičí, srnčí apod.) výtečné kvality. K doplnění a ochucení mnoha pokrmů jsou používány lanýže, které současně tvoří i ozdobu
- přílohy – různě uvařené brambory (kaše), bílý chléb.
DEZERTY - velice oblíbené jsou zejména různé druhy sýrů (přes 400 druhů), ale podává se též ovoce v různé podobě.
MOUČNÍKY - často se připravují přímo před hostem a flambují se, např. různé druhy palačinek (crêpes – suzetti). Velké oblibě se těší pečivo z listového těsta, odpalovaného těsta a křehkého máslového těsta. Místo moučníků se často podává zmrzlina připravovaná z ovocných šťáv.
NÁPOJE - k pokrmům se pije většinou víno ředěné vodou, stolní i kvalitní druhy vín, šumivá vína i šampaňské, koňaky, oblíbené je však i pivo. Výtečné jsou nealkoholické nápoje, zvláště džusy lisované z čerstvého ovoce.
SNÍDANĚ - bývá lehká, většinou ji tvoří nápoj (čaj, káva, mléko) a bílé pečivo podávané s máslem, džemem či medem
OBĚD - je lehčí, většinou bez polévky
VEČEŘE - podává se kompletní menu
Příklad Menu:
TOULONSKÉ VEJCE
KAROTKOVÁ POLÉVKA
BIFTEK NA VÍNĚ
PROFITEROLKY S ČOKOLÁDOU
Diskusní téma: FRANCOUZSKÁ KUCHYNĚ
Nebyly nalezeny žádné příspěvky.